Logo

Dom wczasowy Na Kamieńcu

Białka Tatrzańska

Nazwa miejscowości pochodzi od przepływającej przez nią rzeki. Najprawdopodobniej słowo „Białka” miało wskazywać na jej czystość, białe kamienie i fale na rwącym, górskim nurcie. Do dziś brzegi rzeki Białki są jednym z ulubionych miejsc wypoczynkowych gości naszego Domu Wczasowego… właśnie z powodu krystalicznie czystej wody i piękna przyrody.

Pierwsze wzmianki historyczne o Białce Tatrzańskiej pochodzą już z XVII wieku – dokładnie z lat 1616-1618. Niewiele jednak wiadomo o tym okresie. Pewna jest za to data 1636, kiedy to król Władysław IV Waza nadał przywilej królewski Wojciechowi Nowobilskiemu, mianując go sołtysem wsi. W tym czasie przydzielono miejscowość do parafii Ostrowsko i to dzięki staraniom ostrowskiego proboszcza pojawił się w Białce kościół. Drewniana świątynia nie zachowała się niestety do naszych czasów. Spłonęła wraz z plebanią. Około 1692 w Białce wybudowano nowy kościół pod wezwaniem św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Dziś ten piękny, barokowy kościółek z odrestaurowaną polichromią zalicza się do Szlaku Architektury Drewnianej i jest najstarszą świątynią katolicką w powiecie tatrzańskim. W okresie letnim w każdą niedzielę w świątyni odprawiana jest msza święta. Po przeciwnej stronie drogi znajduje się drugi, murowany kościół parafialny. Jego budowę rozpoczęto w 1913 roku. Budynek zaprojektował Franciszek Mączyński ­– jeden z najwybitniejszych krakowskich architektów w tamtych latach. Kościół jest mieszaniną różnych stylów. Na szczególną uwagę zasługuje mosiężny ołtarz zaprojektowany przez Jana Szczepkowskiego (jednego z najsłynniejszych rzeźbiarzy XX-lecia międzywojennego) oraz barokowy krzyż przeniesiony ze starego kościółka.

Już w latach międzywojennych Białka Tatrzańska była znana jako miejscowość letniskowa ze wspaniałymi kwaterami, góralską kuchnią i gościnnymi gospodarzami. Nic się od tego czasu nie zmieniło. Przybyło tylko atrakcji! W lecie Białka zachęca turystów do pieszych wędrówek górskimi szlakami turystycznymi. Jednym z nich jest słynna Droga Królewska, gdzie (jak głosi legenda) górale przeprowadzili uciekającego przed Szwedami króla Jana Kazimierza. W zimę Białka zaprasza na narty. A przez cały rok na kąpiele w basenach termalnych. Dom Wczasowy Na Kamieńcu przyłącza się do tego zaproszenia.